Зірвавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна втратила більші можливості для безвізового режиму – експерт

Україна провалила Вільнюський саміт “Східного партнерства”, відмовившись підписувати з Євросоюзом не лише Угоду про асоціацію, а й навіть будь-яку декларацію про наміри щодо укладення асоціації. Це спричинило різку критику з боку багатьох європейських держав, яка ще більше посилилася після кривавого розгону українською владою Євромайдану в Києві в ніч на 30 листопада.

“Як це позначиться на перспективі безвізового режиму з ЄС, який обіцяв президент Янукович?” – із таким запитанням “Смак подорожника” звернувся до експерта-міжнародника Валерія Чалого – учасника Конференції громадянського суспільства у Вільнюсі, заступника генерального директора Центру Разумкова з міжнародних питань.

Валерій Чалий.
Фото Укрінформ

“Насправді це питання безпосередньо не пов’язане з підписанням Угоди про асоціацію, – коментує Валерій Чалий. – Хоча підписання Угоди про асоціацію, безумовно, забезпечило б більші можливості в цьому напрямку.

Впровадження безвізового режиму на короткострокові поїздки – до 90 днів протягом півроку, як для громадян ЄС в Україні, – залежить від виконання кількох умов. Зокрема, введення біометричних паспортів.

Але проблема в тому, що в нас ця справа не обходиться без лобіювання чиїхось бізнес-інтересів. Євросоюз ніколи не вимагав зробити біометричними також і внутрішні паспорти. Але в нас це комусь потрібно – і в законодавство включили відповідну вимогу. А це сотні мільйонів додаткових витрат, тобто вже саме фінансове питання затримує процес на багато років”.

На відміну від України, сусідня Молдова підійшла впритул до безвізового режиму з країнами ЄС для короткострокових поїздок громадян Молдови (тривалістю до 90 днів).
Днями Єврокомісія запропонувала Раді ЄС та Європарламенту скасувати візовий режим для громадян Молдови – власників біометричних паспортів.
“Я сподіваюся, що Молдова отримає безвізовий режим із Євросоюзом у першій половині 2014 року”, – сказала міністр закордонних справ та європейської інтеграції Молдови Наталія Герман після процедури технічного парафування Угоди про асоціацію Молдови та ЄС під час саміту “Східного партнерства” у Вільнюсі. Пані Герман висловила сподівання, що процедури щодо безвізового режиму будуть завершені до кінця березня 2014 року.

У черзі на паспортний контроль в одному з аеропортів Німеччини. Фото "Смаку подорожника"

У черзі на паспортний контроль в одному з аеропортів Німеччини.
Фото “Смаку подорожника”

На саміті у Вільнюсі учасники дискусій неодноразово наголошували на тому, що найбільшу кількість шенгенських віз в перерахунку на душу населення отримує Білорусь, яку ЄС вважає диктатурою. “Навіть зараз у Литві дуже багато гостей із Білорусі – ЄС надає їм сприяння, аби вони приїздили сюди й дивилися, як живе Європа”, – сказав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Якщо проводити паралель з Україною –
чи існує можливість, що після останніх подій ЄС де-факто спростить режим отримання віз для українських громадян, як це зроблено для Білорусі?

“На мій погляд, Євросоюз дійсно міг би лібералізувати можливість в’їзду для представників громадянського суспільства України, – зазначає експерт Валерій Чалий. – Між Україною та ЄС уже існує угода про лібералізацію візового режиму, що дозволяє отримувати багаторазові візи на строк до 5 років. Якщо поширити її дію на всіх громадян України – це фактично означатиме безвізовий режим на 5-річний термін.

Біда в тому, що президент Янукович на Вільнюському саміті фактично зажадав від ЄС введення безвізового режиму для українців. І тепер виконання цієї умови буде сприйнято як подарунок Європи Віктору Януковичу. А втрата довіри європейських лідерів до Януковича, на жаль, поширюється і на Україну”.

Нагадаємо, що вже невдовзі після обрання на посаду президента Віктор Янукович заявляв: “Україна має отримати безвізовий режим із ЄС до кінця 2010 року“. Після того ця дата кілька разів відкладалася, і нині знову губиться в невизначеній перспективі.

Умови безвізового режиму
Євросоюз для введення безвізового режиму висуває низку вимог, серед яких головні – впровадження біометричних паспортів та чітка база даних виданих паспортів.

Закон передбачав масову видачу громадянам України біометричних паспортів уже з початку 2013 року, однак цей процес гальмується. У червні Кабмін навіть призупиняв запровадження біометричних паспортів своєю постановою.
Зрештою, у вересні уряд затвердив план запровадження електронних паспортів та виділив на його реалізацію до 2016 року 793,3 млн. грн.
З метою реалізації цього плану в країні буде створено єдину базу – демографічний реєстр.

passport_Ukraine

Як виглядає біометричний паспорт
Новий паспорт практично нічим не мав би відрізнятися від старого закордонного – це так само буде книжечка, але вона в правому форзаці міститиме електронний носій – безконтактний чіп з особистою інформацією про власника.

Біометричний паспорт міститиме два види даних: основні й додаткові. До основних відносяться докладна інформація про людину – оцифрована фотографія особи, оцифрований підпис, прізвище, ім’я, дата народження. Додаткові відомості – відбитки пальців.

Згідно з планом Кабінету Міністрів, цивільні паспорти оформлятимуться з моменту народження та підлягатимуть обміну кожні 10 років.
Строки оформлення залишаються колишніми – до 30 днів. За попередніми оцінками, вартість нового паспорта становитиме 350 грн.
Заміна старого паспорта на новий – біометричний – буде добровільною.

Читайте також у “Смаку подорожника”:
Без віз українці можуть потрапити до 42 країн. Ще в 51 – віза на кордоні. ПОВНИЙ ПЕРЕЛІК країн лібералізованого візового режиму
У рейтингу візової свободи Україна програє Росії 18 пунктів. Лідери – Фінляндія, Швеція, Британія
Польща даватиме українцям більше 5-річних мультивіз

“Смак подорожника” © 2013

Facebook Comments

.

Прокоментувати