Турпутівки за свободою: київський Євромайдан як визначна пам’ятка для туристів

Крім потужного політичного магнетизму, київський Євромайдан набув великого значення ще й як своєрідний туристичний фактор. Сюди їдуть не лише щоб підтримати, а й подивитися. Причому гості – і з України, і з-за кордону.

Барикади на Хрещатику з боку Європейської площі. Фото "Смаку подорожника"

Барикади на Хрещатику з боку Європейської площі. Фото “Смаку подорожника”

Весь світ у гості на Майдан

Свіжі англомовні путівники по Києву вже радять іноземцям відвідати революційний табір на Майдані та оцінити тамтешню “Йолку”.

Свіжий путівник по Києву для іноземців. www.inyourpocket.com

Новий путівник по Києву для іноземців із порадами відвідати Майдан. www.inyourpocket.com

Деякі офіційні київські турфірми – наприклад, Kiev Trip – включили Євромайдан до автобусної екскурсії по центру столиці. Тригодинний тур коштує 1000 грн. на 1-3 осіб та поєднує старовинні храми і бунтівний майдан Незалежності, , “де 1 грудня понад 500 тисяч людей вийшли на мирну демонстрацію”.

Англомовний гід Денис Панін пропонує в інтернеті пішохідні екскурсії по центру Києва (від парку Шевченка до урядового кварталу) суто з політичним ухилом – юнак захопливо розповідає Євромайдан-2013, Помаранчеву революцію, студентське голодування на граніті 1990 року, революцію 1917-го.
Умовна вартість такої тригодинної прогулянки за участю 1-7 людей – 1 євро. Денис пропонує туристам по закінченні екскурсії самим визначити, на яку винагороду він напрацював.
“Вам належить з’ясувати, хто “titushkos” і “berkuts” та чому мирні протестувальники годують їх під час акцій протесту, – рекламує тур Панін. – Я учасник Євромайдану та Помаранчевої революції і запевняю вас, що Майдан абсолютно безпечний у Києві в ці дні!”

Також очевидці пригадують, що в першій половині грудня біля поштамту певний час стояв англомовний намет, обвішаний прапорами різних країн, із написом “Euromaidan sightseeing” (“Екскурсії по Євромайдану”).

Намет Euromaidan sightseeing

Намет Euromaidan sightseeing

Присутність іноземців на “території свободи” підтверджують численні прапори – Грузії, Польщі, Литви, Латвії, Білорусі, Чехії, США, Великої Британії, Австралії, багатьох інших країн.

Британці з Україною. Фото "Смаку подорожника"

Британці з Україною. Фото “Смаку подорожника”

Ще одним способом фіксації закордонних мандрівників на Майдані стали написи на дощечках, які вибудувані у вигляді довгої, високої кладки на парапеті біля пам’ятника засновникам Києва.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Крім тисяч назв населених пунктів різних областей України, тут є сотні іноземних топонімів – і Чикаго, й Сідней, і Копенгаген, і Базель, і Утрехт, і Вілкс-Барре (Пенсильванія), і Туркменабад, Санкт-Петербург та Москва, не кажучи вже про Варшаву й Мінськ.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Аркадій Бабченко, відомий російський письменник, журналіст, публіцист і блогер, який прожив на київських барикадах два тижні й бачив головні грудневі події Майдану, так писав про своє прощання з революційним Києвом: “Їхати не хочеться. Повертатися з території свободи в свої чорні глибини завжди важко. Але ці два тижні дали мені запасу свободи ще на кілька місяців, і можна якось жити далі.
На митниці черга…
– Є щось заборонене? – це на огляді машини.
Так. Є. Людська гідність, внутрішня свобода і мізки”.

Саме за цими неоціненними “сувенірами” приїздять на Майдан “політичні туристи” з авторитарних Росії й Білорусі.

"Йолка" - головний атрибут Майдану. Фото "Смаку подорожника"

“Йолка” – головний атрибут Майдану. Фото “Смаку подорожника”

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

“Майдан – це не місце. Майдан – це стан. На цьому можна було б робити бізнес. Турпутівки за свободою”, – пише росіянин Бабченко.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

“Пакетні тури на Євромайдан” не пройшли

Однак схоже, що спроба влаштувати організовані тури на київський Євромайдан зазнала невдачі.

Спершу з такою пропозицією в інтернеті виступив лондонський підприємець українського походження Юрій Никифоров. “Якщо Майдан простоїть хоча б до “Старого” Нового року, можна було б пристойно заробити, відправляючи туди туристів”, – цитувала бізнесмена “Газета.ру” в грудні.
Про ідею возити клієнтів на “політичний карнавал у Києві” схвально відгукнулися деякі представники російського турбізнесу, визнавши, що “Майдан став новою екскурсійною пам’яткою Києва”.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Як повідомляла “Комсомольська правда – Кубань”, бізнесмен Сергій Вірук набирав групу для автобусної екскурсії із Краснодарського краю РФ до Києва. Поїздка мала б тривати один день і дві ночі. За 7-8 тисяч рублів (приблизно 1900 грн.) підприємець обіцяв провезти до столиці України й назад, показати барикади й намети на Майдані, нагодувати борщем із польової кухні, забезпечити фото поруч із бійцями “Беркута” і, можливо, разом із самим Віталієм Кличком.

“На жаль, не знайшлося достатньо сміливців, які стали б першими політичними туристами в цій епосі [в Росії], – журиться Вірук у коментарі “КП”. – Для подорожі не вистачало всього шість осіб. Іноді варто бути трішки сміливішим”.

Раніше повідомлялося, що Вірук хоче зібрати групу з 20-40 людей. Тим, хто не побоявся записатися “на Майдан”, гроші він повернув.

Російський бізнесмен пропонував "пакетникам" борщ із казанів на Майдані. Фото "Смаку подорожника"

Російський бізнесмен пропонував “пакетникам” борщ із казанів на Майдані. Фото “Смаку подорожника”

Ще до анонсованих дат цього туру скептики зазначали, що охочі можуть приїхати до Києва на Євромайдан і своїм ходом, причому дешевше, і не на одну добу.
Тепер уже зрозуміло, що абсолютна більшість іноземних “політичних туристів”, які цікавляться естетикою українського протесту, так і роблять. Тим паче що Росія й Білорусь – недалеко від Києва, а з Польщі, Грузії, Литви, Латвії, Естонії, Болгарії, Італії, Німеччини, Британії, Угорщини, Іспанії є прямі авіарейси бюджетних перевізників.

Гості Майдану залюбки фотографуються на тлі барикад. Фото "Смаку подорожника"

Гості Майдану залюбки фотографуються на тлі барикад зі щитами захисників Майдану. Фото “Смаку подорожника”

Як повідомляв сайт “Турпром”, політичні події спричинили навіть зниження цін на авіаквитки на напрямку Москва-Київ. Так, незадовго Нового року авіакомпанія “S7” пропонувала порталам – реалізаторам квитків залишки рейсів на першу декаду січня із “Домодєдово” до “Борисполя” по 2,4 тис. рублів (близько 600 грн.).
Для порівняння: вартість купейного квитка на поїзд із Москви до Києва починається від 2700 грн. (670 грн.).

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Було б цікаво порівняти статистику в’їзного туризму в Києві в листопаді-грудні 2013 року та в аналогічний період 2012-го. Втім, з огляду на революційні умови, навряд чи міська влада зможе провести таку калькуляцію.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Сувеніри Євромайдану: дешево й багато

Щоб задовольнити попит численних поціновувачів Майдану, в центрі Києва значно побільшало продавців сувенірів. Суттєво розширився і їхній асортимент. Тепер на першому плані – шарфи, шапки, стрічки, значки, магніти з символікою Євромайдану, України та ЄС.
Щось подібне спостерігалося в кінці 2004-го – першій половині 2005 року, коли в тренді були сувеніри, присвячені Помаранчевій революції.

Прапори ЄС у сувенірних крамницях під майданом Незалежності - га передньому плані, матрьошки - на задньому. Фото "Смаку подорожника"

Прапори ЄС у сувенірних крамницях під майданом Незалежності – на передньому плані, матрьошки – на задньому. Фото “Смаку подорожника”

Ціни на євромайданівську символіку та сувеніри – дуже демократичні. Це й не дивно, з огляду на обсяги пропозиції. Крім численних сувенірних кіосків у “трубі” – підземному переході під майданом Незалежності, з’явилося чимало додаткових яток на Хрещатику.
А в дні недільних мітингів, коли в центрі столиці збираються десятки й сотні тисяч політично активних людей, рундуки з євромайданівською символікою вишиковуються вздовж центральної вулиці Києва довжелезною вервечкою – від захопленої революціонерами міськради до Головпоштамту.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Орієнтовний прейскурант сувенірної продукції Євромайдану:
– проста стрічка з поєднанням кольорів прапора України та прапора ЄС – 10 грн.
– маленький прапорець із поєднанням синьої й жовтої смуг та 12 зірок на синьому полі – 10 грн.
– великий прапор Євросоюзу – від 70 грн.
– сині шерстяні шапочки з жовтим тризубом поміж 12 зірок, з написом «Слава Україні!» та ін. – 40-60 грн.
– шапка-вушанка з вишивкою “Слава Україні!” або “Героям слава!” – 150 грн.
– шарфи із гаслами Євромайдану – від 60 грн.
– чашки з символікою Євромайдану – від 30 грн.
– парасольки з символікою ЄС – 120 грн.
– синя куля на ялинку з євросимволікою – 30 грн.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

Також пропонуються різноманітні євромайданівські футболки, толстовки, дитячі боді, рукавиці, значки, брелоки, магніти, обкладинки на паспорти, чохли для мобільників, маски Гая Фокса з синьо-жовтими смужками, навіть сувенірні чайні ложечки із написами ” Слава Україні! Героям слава!” – головним гаслом постійного мітингу на Майдані.

Фото "Смаку подорожника"

Фото “Смаку подорожника”

У багатьох сувенірних крамницях під майданом Незалежності приймають до оплати банківські картки, чим активно користуються іноземці.

Бандера й Кличко - поруч на сувенірних розкладках. Фото "Смаку подорожника"

Бандера й Кличко – поруч на сувенірних розкладках. Фото “Смаку подорожника”

“Смак подорожника” © 2014

Facebook Comments
 

Прокоментувати