Купівля авіаквитків в інтернеті: як нас дурять агенти, банки й агрегатори

Новина про те, що за одну ніч авіаквитки в Україні подорожчали одразу на 30%, викликала жваве обговорення серед мандрівників. Комусь пощастило завбачливо оплатити майбутню подорож буквально за кілька годин до “години Ч”, хтось кусає лікті, що не встиг.

backpacker-tourist_with_money

Однак зауважимо, що насправді фактичне подорожчання – не таке значне, як здається, і де-факто відбулося воно лише для квитків українських авіакомпаній, які одразу виставляли ціни у гривнях.
Решта авіакомпаній та посередників, що працюють з іншими валютами, вже віддавна при перерахунку вартості квитка у гривні користуються комерційним курсом, а не помітно заниженим курсом, який до 6 лютого встановлював Нацбанк.

Крім того, слід враховувати: при оплаті квитка на сайті посередника гроші з картки насправді списуються не одразу, навіть якщо вам прийшло повідомлення про те, що квиток уже придбано. На конвертацію й повне списання коштів банком може піти від кількох днів до кількох тижнів. За цей час курс євро, долара чи рубля (валюти, з якою працює авіакомпанія) може помітно змінитися.

До того ж, українські банки проводять подвійну конвертацію — спершу з вас списують суму за курсом міжнародної платіжної системи (Visa, MasterCard і т.д.), а потім банк іще “додає” свою власну конвертацію.

У результаті з’являються, наприклад, такі скарги:
irina1989ira
Мы покупали неделю назад через tickets.ua авиабилеты Киев- ангкок туда и обратно на 3-25 марта 2015.
28.01.15 было списано с карты стоимость за 2 билета по цене, указанной у вас на сайте в грн 11657 + 11657 = 23315грн.
Сегодня tickets агентом было списано еще 9270,94 грн! это не 100 грн! почти 10 тысяч грн! просто мошенничество, которое требует наказания!

Шукати винних у такій ситуації майже безнадійно. Авіакомпанія (в даному випадку йдеться про “Аерофлот”, але це не відіграє великої ролі) порадить вам звернутися до агента, у якого був придбаний квиток — у наведеному прикладі це tickets.ua. Агент пояснить, що гроші списувала авіакомпанія, а конвертацію проводив банк.
Банк відповість, що запит від агента надійшов на певну суму в євро/доларах/рублях, конвертацію було проведено відповідно до встановленого для карткових розрахунків курсу, і вас про це було попереджено.

agregatory-mal1

Інший приклад.
Клієнт скористався агрегатором* для пошуку найдешевшого варіанту перельоту за маршрутом Київ-Афіни-Київ на 18-29 червня 2015 р.

Найвигіднішою виявилася ціна, запропонована в пошуку агентом-посередником Book&Trip: 4777.00 UAH за два квитки туди й назад, рейс авіакомпанії Aegean Airlines.

Після переходу на сайт з’ясувалося, що ціна насправді вже вища на 300 гривень. Така ситуація не рідкісна, адже агрегатори не встигають оперативно оновлювати інформацію й часто показують уже не актуальну ціну.

Річ у тім, що квитки на один і той самий переліт продають багато посередників та систем. Тож на ту мить, коли ви бачите певну вартість в агрегатора чи агента, квиток за цією ціною вже може оплачувати інший покупець. Відповідно, коли ви перейдете до процесу оплати, залишаться вже лише квитки за вищою ціною.

Однак із сайтом bookandtrip.ru, який працює зі Львова, треба бути особливо обережним. На відміну від інших посередників, які просто не знімуть із вас гроші, якщо квитки вже подорожчали, і попросять заплатити нову, актуальну суму, панове з Book&Trip (і, певно, ще деяких контор такого типу) діють інакше.

У цьому випадку з клієнта, який повністю завершив процес оплати на сайті агента за квитки в обидва боки, одразу списали суму тільки за перший переліт — Київ-Афіни.

Після чого від клієнт отримав лист із повідомленням такого змісту:
“Доброго времени суток!
Мы беспокоим Вас по поводу покупки авиабилетов на нашем сайте.
Хотим сообщить, что выписка билета по направлению Киев – Афины прошла успешно, а на обратном участке перелета, к сожалению повысился тариф. Актуальная стоимость в настоящий момент дороже на 1348 рублей.
Со своей стороны мы можем предложить выписку билета по более  дорогому тарифу, либо аннуляцию обратного участка перелета”.

Оскільки на сайті авіакомпанії вартість зворотного перельоту на той час уже була ще вищою, ніж запропонував посередник, клієнт погодився на списання додаткових 1348 рублів (або 331 гривень за курсом НБУ на день проплати, 15 січня). А що робити?
І в результаті, після всіх конвертацій та списань, по факту заплатив за квитки не “обіцяні” агрегатором 4777 грн., а 7026,65 грн.

Пояснення такої цінової різниці від менеджера Book&Trip звучало так:
“Валюта списання може бути різною і змінювати її можливість відсутня. Остаточна вартість Вашого замовлення на момент бронювання складала 20212.63 рублів. Про що Ви були повідомленні на сторінці оплати.

agregatory-mal2

При спробі виписки агентом було виявлено, що ціна зворотнього перельоту зросла на 1348 рублів. Про що Вам було повідомлено листом. І лише після Вашої згоди на виписку зі зрісшим тарифом була здійснена виписка.
Конвертація на сайті відбувається за курсом національного банку, який може відрізнятись від курсу Вашого банку, який проводить конвертацію коштів при списанні. Про це також є застереження на сторінці оплати. Якщо запит на списання у рублях з Вашої карті перевищує 21562 рублів, Ви можете надати нам виписку з банку с печаткою і підписом і різницю буде Вам повернуто.

Сумма в рублях відображалась Вам в полі оплати квитка, де Ви вносили дані Вашої карти, що показано на наданому вище скрін шоті. Тобто Ви обрали переліт кнопкою “Выбрать” і перейшли на сторінку бронювання, де і відображаеться точна сума у тій валюті, в якій буде проводитись списання. В момент виписки квитків кошти на карті було заблоковано авіакомпанією. Списують ж вони у певний звітний період окремо по кожному квитку, але під одним номером транзакції.

Щодо Вашого попереднього досвіду, то списання коштів на сайті авіакомпанії проводиться вибраною нею платіжною системою в момент створення бронювання. При оплаті на нашому сайті, де ініціатором списання виступаємо ми, а не авіакомпанія, це відбувається аналогічно. При покупці на сайті агентства, коли ініціатором списання виступає авіакомпанія, списання відбувається по описаному мною алгоритму через BSP (система взаєморозрахунків з продажу авіаперевезень міжнародної організації цивільної авіації IATA). Рекомендую Вам все ж звернутись у банк, і якщо справді сумма списаних коштів у рублях не відповідає сумі 21562, то різницю вам буде повернуто”.

*Як працюють агрегатори і які загрози в них криються

Мандрівники зі стажем для пошуку авіаквитків за вигідною ціною часто користуються агрегаторами.

Агрегатор — це спеціальний інтернет-пошуковик, який за запитом аналізує всі можливі варіанти перельотів з пункту А в пункт Б, і видає всі можливі варіанти, починаючи з найдешевшого. При цьому сам агрегатор квитки не продає — після того, як ви оберете найбільш вигідний для себе варіант, вас буде перенаправлено на сайт агенції, що його пропонує.

Найвідоміші агрегатори:
http://www.skyscanner.net
http://www.anywayanyday.com
http://momondo.com
http://www.kayak.com
http://www.onetwotrip.com
http://www.buruki.ru

Увага! Більшість агрегаторів не аналізує пропозиції !класичних” лоукостових компаній, таких як Ryanair, Wizzair тощо.

Дуже часто вартість квитка, яку видає пошук за допомогою агрегатора, помітно менша, ніж на сайті авіакомпанії. Пояснюється це кількома факторами.

По-перше, деякі агрегатори можуть вказувати вартість квитка без аеропортових зборів. Тож у процесі купівлі виявиться, що насправді переліт коштує в півтора раза дорожче, ніж та приваблива ціна, яку вам видало в результаті пошуку.

По-друге, завдяки великому об’єму продажів агенції можуть пропонувати квитки зі знижкою за рахунок своїх комісійних. У цьому випадку ціна справді буде нижчою, ніж безпосередньо на сайті авіакомпанії.

Водночас часто можна зіштовхнутися з протилежною ситуацією — в процесі купівлі нібито дешевого квитка виявляється, що агенція бере додаткову комісію ледве не за кожен крок своїх послуг: стягується додаткова плата за платіж банківською карткою, за посередництво тощо.

Тож дуже уважно читайте всі примітки й ремарки, особливо написані дрібними літерами.

А також — уточнення, в якій саме валюті відбуватиметься списання коштів.
Адже ще одна особливість агрегаторів — те, що вартість квитків на них можна дивитися в будь-якій валюті. Проте це не означає, що оплата за переліт також відбуватиметься в тій валюті, яку ви обрали.

Особливо важливим це є в період валютно-курсової нестабільності — як у нас зараз.

“Смак подорожника” © 2015

Facebook Comments

Прокоментувати