Чи варто купувати страховку для зимового відпочинку

Збираючись за кордон, багато українців сприймають страховку як додатковий туристичний збір. А дарма.
Страховий захист дуже важливий, особливо для тих, хто їде кататися на лижах, сноуборді або займатися іншими видами спорту. Та й пасивний відпочинок на пляжі не гарантує відсутності проблем зі здоров’ям.

wizz-ski-fly

Нещодавно, наприклад, страховик відмовив у виплаті українцеві, який пережив інфаркт за кордоном. Відмову обґрунтував тим, що хвороби серця за даним договором туристичного страхування не лікуються.

У всьому світі такі ризики включені в покриття туристичного страхування. Такий пацієнт потребує невідкладної медичної допомоги протягом найближчих годин, інакше це може коштувати йому життя.

Чому подорожчав захист

У 2015 році зросла кількість скарг на невиплати за туристичним страхуванням, але зростання поки незначне.

За словами голови комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В’ячеслава Черняховського, страховики намагаються заощаджувати на виплатах через те, що змушені продавати поліси туристичного страхування дешевше, ніж потрібно для повноцінного захисту.

Змушують їх це робити турфірми, через які найчастіше і продаються поліси туристам. Посередникам не потрібні занадто дорогі страховки, які підвищать і без того зрослу за рік вартість турів.

Обирати захист самостійно українські туристи поки не навчилися. За оцінками голови наглядової ради компанії “Вусо” Олександра Шойхеденка, індивідуально в офісах страхових компаній купують страховки не більше 10% туристів, котрі виїздять за кордон.

“У нас немає ще того рівня культури страхування, який дозволяє туристові обирати умови захисту самостійно”, – зазначає він.

Незважаючи на прагнення здешевити поліси, обсяги продажів туристичного страхування в 2015 році не знизилися, а навпаки, навіть зросли.

“Ми очікуємо зростання обсягів на 15-20% порівняно з 2014 роком”, – каже голова правління компанії “Європейське туристичне страхування” Мирослав Бойчин.
Таке ж зростання прогнозують і в страховій компанії “PZU Україна”.

Основна причина зростання суми премій – девальвація гривні на початку 2015 року. Ціна страхування туристів у валюті залишилася колишньою, а в гривні – зросла.
“Це пов’язано з підвищенням вартості медобслуговування за кордоном”, – зазначає в. о.директора компанії “Домінанта” Владислав Гордієнко.

Страховка туриста, що прямує до Європи днів на десять, коштуватиме 300-700 грн., залежно від умов страхування. Якщо людина планує активний відпочинок, їй доведеться заплатити вдвічі-тричі більше.

“Найчастіше покриваються травми, які люди отримують внаслідок катання на лижах, а також транспортування туристів у стаціонар для отримання екстреної допомоги”, – говорить заступник начальника відділу андеррайтингу і продакт-менеджменту компанії “АХА страхування” Тетяна Зіневич.

Однак, за словами Бойчина, зростання ринку пов’язане не тільки з девальвацією: порівняно з 2014 роком зріс і попит на страховки.

“У кінці 2014 року було багато невизначеності: що буде з гривнею, як розвиватимуться воєнні дії. Тому на початку грудня в нас не було такого попиту на туристичні страховки, як у 2015 році”, – визнає Бойчин.

Він прогнозує 10-відсоткове зростання кількості проданих цієї зими полісів порівняно з попереднім періодом.

У прес-службі “PZU Україна” вважають, що покупців зимових туристичних страховок буде більше на 5-7%.

Лідери туристичного страхування
за дев’ять місяців 2015 року

Назва компанії Сума премій,
млн. грн.
Приріст платежів порівняно з аналогічним періодом 2014 року, % Сума виплат, млн. грн.
PZU в Україні 56,4 93 14,9
Європейське туристичне страхування 39,4 68 15,3
ВУСО 25,2 258 3,4
Кремінь 18 0 8,6
Княжа 12,9 65 2,6
Провідна 12,8 70 2,3
АХА страхування 12,7 67 5,5
СГ ТАС 12,2 57 3,2
Альянс 11,7 83 0,6
Джерело: ренкінг Insurance TOP

megeve_ski_children

Гори пляжем заміниш

Найпопулярніші серед українських туристів взимку Австрія, Швейцарія, Франція, Польща.
Однак через подорожчання полісів пані Зіневич не виключає зниження потоку туристів у ці країни. За її словами, українці частіше обиратимуть теплі країни з невисокою вартістю путівок – Туреччину і Єгипет.

На думку ж Шойхеденка, любителі зимових видів спорту своїм уподобанням не зрадять. Щоправда, частина українців може обрати цієї зими дешевший варіант відпочинку в горах – у Грузії або на батьківщині, в Карпатах.

“Якщо раніше відпочити в Європі було не дорожче, ніж у Карпатах, то в 2015 році в Україні все-таки буде дешевше і відпочити, і застрахуватися”, – каже він.

За даними прес-служби компанії “PZU Україна”, страховка для туриста на території України коштуватиме близько 168 грн. на тиждень, тоді як аналогічна за тривалістю для виїжджаючих до Європи – 421-633 грн.

Вирушаючи відпочивати в рідні гори, багато українців не купують полісів страхування. У такому випадку їх нерідко страхують самі курорти. Точніше, купують страхування відповідальності перед туристами на випадок виникнення у них проблем, пов’язаних із неякісним сервісом гірськолижного курорту.

Деякі страховики почали продавати туристам захист від схожих ризиків. Вже можна придбати поліс, який передбачає компенсацію, якщо на лижах чи сноуборді можна покататися через туман або непрацюючий підйомник. Такі програми коштують трохи дорожче від звичайних туристичних страховок.

Стежимо за руками

Страховики скаржаться на зростання шахрайства з боку туристів. Деякі з них по туристичній страховці за кордоном хочуть полікувати хронічні захворювання або отримати компенсацію, взявши в лікаря липові рахунки за лікування.

bansko-ski-2

Однак страховики самі не без гріха. Найчастіше за урізанням умов стоїть не страх перед шахраями, а бажання заощадити на туристах. Багато хто продає дешеві поліси з обмеженим набором умов страхування.

Наприклад, якщо клієнт лікувався за кордоном, не повідомивши про хворобу, страховик відмовить йому в компенсації. Компанії виключають із покриття страхуванням серйозні захворювання та вводять в умови договорів високі франшизи.

Це означає, наприклад, що туристові, який отримав серйозну травму, доведеться сплатити зі своєї кишені частину вартості виклику санітарної авіації. Всі ці обмеження здешевлюють поліси, але при нагоді мало захищають.

“Слід пам’ятати, що один день в амбулаторії за кордоном коштує 300-400 євро, а нескладна операція – накладення швів або лікування відкритого перелому – більше 9 тисяч євро. Серйозний підхід до наповнення полісу може не тільки зберегти кошти, а й врятувати життя”, – нагадує Тетяна Зіневич.

Вона радить туристам уважно читати договори страхування, не покладаючись на запевнення агентів турфірм у тому, що все буде добре.

Перейдемо в онлайн

Незважаючи на проблеми з сервісом, а також політичні й економічні ризики, страховики з оптимізмом дивляться в майбутнє туристичного страхування.

На думку Олександра Шойхеденка, навіть якщо обсяги продажів полісів туристам “просядуть”, ринок врятують виїжджаючі за кордон трудові мігранти, кількість яких зростає.
Якщо в країни колишнього СРСР українці їдуть напівлегально і часто без страховок, то в ЄС виїзд можливий лише за наявності страхового захисту.

Великі надії продавці туристичних страховок також покладають на закон “Про електронну комерцію”, який прирівняє електронну форму страхового договору до письмової.

З початку 2016 року, прогнозують учасники ринку, великі компанії почнуть переходити на продажі електронних полісів туристичного страхування. Серед середніх і невеликих страховиків це зможуть зробити компанії, які підготувалися до онлайн-продажу технічно, модернізувавши IT-систему.

Страховики готують звернення до посольств країн ЄС із проханням приймати онлайн-страховки для тих, хто виїжджає за кордон, нарівні з письмовими.

“Такі поліси можна буде купити в інтернеті – як квитки на поїзд чи номер у готелі. Вони будуть дійсними без мокрої печатки”, – пояснює Шойхеденко.

Електронні продажі знизять адміністративні витрати страховиків, отже, зменшиться і вартість самого страхового захисту.
За оцінками експертів, електронні страховки коштуватимуть дешевше на 5-7%, ніж звичайні.

Тетяна Михальчишина, “Економічна правда”

Facebook Comments

.

Прокоментувати