SBA Декелія. Як ми відзначали Різдво, купаючись у морі на території Британії

Зима на Кіпрі – це, звісно, не літо. Але грудневі +20 удень (а на сонці – й усі +25) тішать значно більше, ніж наші широти. Та й температура води +18, як у Середземному морі біля Ларнаки в грудні, у Чорному морі біля українського узбережжя навіть влітку буває не завжди. Ну як тут не скупатися?
Dekelia SBA beaches - Cyprus (14)

Але ларнакські пляжі для грудневого купання все ж не дуже пристосовані. Море біля берега тут дуже мілке, можна брести “по кісточки” не один десяток метрів, перш ніж нарешті можна буде плюхнутися у воду й попливти.

Влітку такий пляж – рай для сімей із дітьми. Проте зимою, навіть досить теплою, довго добиратись до глибини все ж не дуже комфортно. Тож ми подалися шукати більш придатної для грудневого купання місцини.

І таки знайшли її! Щоправда, на території… Британії.

Це був пролог, а тепер – власне по британську територію “суверення військова база Декелія” на Кіпрі і як ми туди потрапили.

Читайте також у “Смаку подорожника”:
По країнах і континентах:
перші враження й нові друзі на Кіпрі

Як на Кіпрі опинилися дві британські військові бази

Кіпр – надзвичайно цікавий острів, який упродовж своєї мінливої й розмаїтої історії неодноразово переходив із рук в руки.
Починаючи з ІІ тисячоліття до нашої ери, коли тут оселилися мінойці, і до наших днів, він устиг побувати під владою Єгипту, Персії, Риму, Візантії, арабів, хрестоносців, Венеціанської республіки, Османської імперії. Із 1878 року на Кіпрі правили британці. Їм острів завдячує лівостороннім дорожнім рухом, “британськими” розетками (з трьома дірками) та майже тотальним знанням англійської мови.

Але після Другої світової війни серед грецького населення острова набрав популярності рух за приєднання історично грецьких територій до Греції – так званий “енозис”. Результати референдуму, на якому більшість кіпріотів проголосували за енозис, Британія не визнала, та процес уже було не спинити.

Попри те, що востаннє Кіпр був під умовною владою еллінів ще за Александра Македонського, грецьку частину острова донині можна назвати маленькою Грецією. Тут не лише розмовляють грецькою мовою та їдять грецькі страви – всюди можна побачити прапори Греції, не кажучи вже про однакові звичаї й традиції.

Рух за незалежність призвів до утворення ЕОКА – Союзу борців за звільнення нації, який у процесі цієї боротьби не гребував терактами проти британських колонізаторів.
Паралельно розгоралися конфлікти між грецькою й турецькою частинами населення острова, але це вже інша тема – про неї ми також напишемо в наступних постах.

У результаті всіх цих пертурбацій і конфліктів 16 квітня 1960 року Кіпр зрештою здобув незалежність від Великої Британії. Вона, разом із Грецією й Туреччиною, згідно з Цюрихсько-Лондонською угодою стала гарантом незалежності, цілісності й безпеки Кіпру.

Британські бази Акротірі й Декелія на карті Кіпру

Британські бази Акротірі й Декелія на карті Кіпру. За своїм статусом вони прирівняні до Заморських територій Великої Британії

І, згідно з цією угодою, зберегла за собою невелику частину (менше 3%) території острова, на якій розташовані суверенні військові бази Акротірі та Декелія.
Власне, рік заснування цих баз – теж 1960.

Акротірі – база біля міста Лімассол, повністю оточена територією Республіки Кіпр.
А Декелія (SBA Dhekeleia), розташована поряд із Ларнакою, межує не лише з нею, а й із так званою “зеленою лінією” – буферною територією ООН, яка відділяє євросоюзну частину острова від невизнаної Турецької республіки Північного Кіпру.

База Декелія на карті та її прапор

База Декелія на карті та її прапор

Як доїхати в Декелію

Dekelia SBA sign - Cyprus (15)

Потрапити в Декелію дуже просто – саме через її територію пролягає шлях із Ларнаки до популярного кіпрського курорту Айя-Напа, яким можуть вільно проїздити приватні автомобілі та громадський транспорт.

Кінцева зупинка автобуса № 425 у Декелії

Кінцева зупинка автобуса № 425 у Декелії

Кінцева автобуса - біля режимної електростанції, що живить британську базу

Кінцева автобуса – біля режимної електростанції, що належить Кіпру і живить британську базу

А з Ларнаки сюди ходить прямий міський автобус №425 – той самий, яким найпростіше доїхати з ларнакського аеропорту до центру самої Ларнаки.
На нього ми й сіли в цетрі Ларнаки на площі Європи, щоб заїхати на британську територію й подивитися, як там живуть люди.

Заїхати-то заїхали, але з “подивитися” не дуже склалося. Вільно погуляти поміж будинків Декелії можна лише у двох кіпрських “анклавах” – селищах Ксілотімву й Ормідія, розташованих у межах британського панування Декелії.

Інформаційні щити, які розповідають про кіпрський суверенітет над анклавом ?????

Інформаційні щити, які розповідають про кіпрський суверенітет над анклавом Ормідія

Кіпрська церква в анклаві Ормідія

Кіпрська церква в анклаві Ормідія

Звичайні кіпрські будинки в анклаві

Звичайні кіпрські будинки в анклаві

Dekelia SBA Cyprus anclave (6)

Кіпрський телефон-автомат та автомат для продажу питної води в бутлі неподалік від кінцевої автобуса 425

Кіпрський телефон-автомат та автомат для продажу питної води в бутлі неподалік від кінцевої автобуса 425

Прогулянка вздовж колючого дроту

Кіпрські анклави - в глибині бази, а британські чек-пойнти починаються значно раніше по маршруту прямування автобуса

Кіпрські анклави – в глибині бази, а британські чек-пойнти починаються значно раніше по маршруту прямування автобуса

Щоправда, поліцейські будки повсюди були порожніми

Щоправда, поліцейські будки повсюди були порожніми

Сама ж територія військової бази, разом із бараками, віллами та іншими оселями її британських мешканців, загороджена парканом із металевої сітки з колючим дротом по верху.

Dekelia SBA sign - Cyprus (7)

Фотографувати на всій території Декелії заборонено, але перша табличка з відповідним попередженням валялася десь на землі, а другу ми помітили надто пізно 🙂

Dekelia SBA - Cyprus (2)
Dekelia SBA police - Cyprus (20)Хоча заборону все ж краще не порушувати, принаймні що стосується загородженої території. Все ж таки це військовий об’єкт, і місцеві правоохоронці дуже суворі.

До речі, місцеві нам розповіли, що кіпрським поліцейським в’їзд на територію Декелії заборонено, тож усі скоєні тут злочини підпадають під юрисдикцію британської поліції й британського суду.
Навіть якщо йдеться про правопорушення, скоєне в одному з кіпрських анклавів.

Dekelia SBA - Cyprus (5)

Ми на правопорушення не заробили, хоча й дістали на горіхи від якогось британського військового в цивільному, який гуляв на загородженій території з собакою й помітив наш фотоапарат.

По периметру загородженої території - пронумеровані ворота і двері

По периметру загородженої території – пронумеровані ворота і двері

Dekelia SBA gate - Cyprus (6)

Dekelia SBA gate - Cyprus (3)

Назви вулиць у Декелії - показово британські

Назви вулиць у Декелії – показово британські

Пляж, який радимо

Пройшовши вздовж паркану від кінцевої зупинки автобуса в напрямку виходу з британської території (до Ларнаки), ми побачили поворот до моря із вказівником на “Рибальський притулок” і каплицю святого Ніколаоса.

Dekelia SBA beaches - Cyprus (7)

Dekelia SBA beaches - Cyprus (1)

Звернувши на Agincourt Lane, виявили там чудовий пляж. Точніше, кілька пляжів поряд, але нам найбільше припав до душі той, де замість глевкого ларнакського піску лежала дрібна галька, а вхід у море – нарешті! – був не пологий, а вже за метр-півтора від берега починалася глибина.

Dekelia SBA beaches - Cyprus (5)

Dekelia SBA beaches - Cyprus (3)

Dekelia SBA beaches - Cyprus (4)

Dekelia SBA beaches - Cyprus (6)

Тут, на заморській території Британії, ми чудово позасмагали й покупалися, відзначивши таким чином Різдво за григоріанським календарем. Нагадаємо, 25 грудня свято Народження Христового відзначають не лише римо-католики, а й православні греки, болгари та багато інших народів.

На пірсі деякий час рибалили молоді греки-кіпріоти, віддалік приходила до сміттєвого бака порпатися в британському смітті якась жінка (певно, з анклаву), але загалом тут було майже безлюдно

На пірсі деякий час рибалили молоді греки-кіпріоти, віддалік приходила до сміттєвого бака порпатися в британському смітті якась жінка (певно, з анклаву), але загалом тут було майже безлюдно

Наша робота ))

Наша робота ))

Якщо йти по Декелії вздовж берега далі в напрямку Ларнаки, буде ще один пляж – великий. Судячи з усього, це головний пляж британської бази – з огляду на його інфраструктуру й розміри.

Dekelia SBA beaches - Cyprus (8)

Однак нам він не сподобався – як і пляжі в самій Ларнаці. Тут так само мілко, а берег навіть не так піщаний, як брудно-глинисто-грунтовий.

У сезон тут видають лежаки й парасольки по 2 євро

У сезон тут видають лежаки й парасольки по 2 євро

...

А рятувальників все одно немає, про що сповіщає сам командир бази

Dekelia SBA beaches - Cyprus (11)

Dekelia SBA beaches - Cyprus (12)

Неприступна маленька Британія

Ці пляжі, як і проїзна дорога по Декелії та під’їзди до моря, відкриті для всіх. Взимку на пляжах майже безлюдно.
А от “суто британський побут”, який так хотілося відчути на суверенній території, – за неприступною огорожею. Потрапити туди можуть тільки “авторизовані” військові та працівники SBA.

Dekelia SBA - Cyprus (8)

Прапор "Юніон Джек" за парканом навпроти головного пляжу

Прапор “Юніон Джек” за парканом навпроти головного пляжу

Англійська церква- поруч, але не зайдеш

Англійська церква – поруч, але не зайдеш

Dekelia SBA - Cyprus (4)

Dekelia SBA - Cyprus (9)

Dekelia SBA - Cyprus (10)

Dekelia SBA barracks - Cyprus (11)

Саме тут ми вперше й востаннє за час поїздки в Декелію побачили британських військових у формі - на воротах до казарм 2-го батальйону принцеси вельської

Саме тут ми вперше й востаннє за час поїздки в Декелію побачили британських військових у формі – на воротах казарм 2-го батальйону принцеси Уельської

А за чек-пойнтом вздовж дороги ще довго тягнуться пагорби, що теж належать британській короні. Зум фотоапарата показує, що на щитах – заборона пхатись і туди також.

Dekelia SBA - Cyprus (18)

Dekelia SBA - Cyprus (17)

Десь удалині вгадуються, можливо, локатори, які дають змогу Британії “слухати” все Східне Середземномор’я та частину Близького Сходу. Адже звідси до узбережжя Сирії – трохи більше 120 км.

Dekelia SBA no photo sign - Cyprus (16)

Глибше в SBA Dhekeleia  – британський військовий аеродром. Але його, звісно, побачити зась. Тільки на карті.

Саме з британських баз на Кіпрі зараз здіймаються літаки міжнародної коаліції, що летять бомбити терористів у Сирії.

Власне, саме з огляду на стратегічне значення цих баз у регіоні Британія й залишила за собою території на Кіпрі (при тому що у 2010-2012 роках ішлося про можливість ліквідувати бази в рамках скорочення витрат на оборону).

Після об’єднання нині розділеного острова британці обіцяють повернути принаймні третину “своєї” землі федеративному Кіпру. Хоча, звісно, можуть і передумати. Так чи інакше, до об’єднання ще далеко.

Але перші кроки на цьому шляху вже зроблено. Та про це – у наших наступних постах.

Цікаві факти

При організації баз було обрано малонаселені території Кіпру, але зараз в Акротірі й Декелії проживають загалом близько 14,5 тис. осіб. Із них 7,5 тис. британських громадян (військові та члени їх сімей), решта – греки-кіпріоти.

Базами управляє адміністратор від міністерства оборони Об’єднаного Королівства, якого призначає британський монарх. Зараз це віце-маршал авіації Майк Вінгстон.
Адміністратор має повну виконавчу й законодавчу владу на територіях Декелії й Акротірі.
Ніяких місцевих виборів тут не проводять, хоча британські громадяни мають право брати участь у загальних виборах у Великій Британії (як військові або закордонні виборці).

Республіка Кіпр вимагає повернення Акротірі й Декелії, вказуючи на те, що ці бази займають надто велику територію, яка може бути використана для розвитку.
Британія не має наміру поступатися базами, проте вона запропонувала передати Кіпру приблизно третину території баз в рамках плану ООН з об’єднання Кіпру.

Також Кіпр вимагає від Британії поновлення виплат, які припинилися через чотири роки після здобуття країною незалежності (у Лондоні вирішили, що конфлікт між греками й турками на Кіпрі не дає гарантій справедливого розподілу коштів між двома громадами).
Кіпрський уряд вважає, що Британія заборгувала йому колосальну суму за період із 1964 року по теперішній час (оцінки заборгованості варіюються від кількох сотень тисяч мільйонів до більш ніж одного мільярда євро). Утім Кіпр не вживає дій на міжнародно-правовому рівні, аби вибити “борг за оренду”.

У липні 2001 року місцеві кіпріоти виходили на протести проти спорудження радіощогл на базах і навіть розгромили деякі військові комунікації. Кіпріоти заявляли, що ці щогли загрожують довкіллю і спричиняють рак у місцевих жителів. Проте британська адміністрація відкинула ці звинувачення.

P.S. Дорога назад у Ларнаку

На території Декелії – дві зупинки автобуса 425: кінцева (біля ТЕЦ) і та, що на розі Agincourt Lane – біля “нашого” пляжу.

Після пляжу можна чекати автобус на Ларнаку саме на цій зупинці. Вона виглядає так:
Dekelia SBA - Cyprus (19)Сіра будка праворуч – поліцейський пункт, але він порожній.

Автобуси ходять приблизно раз на півгодини.

До наступної зупинки в напрямку Ларнаки – за межею зони – іти майже 4 км.

Леся Шовкун, “Смак подорожника”
Фото: Дмитро Лиховій

Приємної подорожі!

P. S. Підписуйтеся на нашу e-mail розсилку, щоб отримувати поштою всі пропозиції дешевих подорожей.
Зазирайте в розділ “Низькі ціни” на нашому сайті.
Лайкайте “Смак подорожника” у Facebook.

“Смак подорожника” © 2015

Facebook Comments

.

Прокоментувати