Топ-12 маловідомих прав пасажирів Укрзалізниці – корисних і безплатних

Ми дуже мало ми знаємо про те, що насправді включено в ціну звичайного квитка Укрзалізниці. Вважаємо поїздку вдалою, коли білизна суха, у вагоні чисто, провідник не нахамив, а потяг прибув вчасно.

Коли пасажир купує квиток у залізничній касі чи онлайн, ніхто не повідомляє про його права. А дарма! Адже насправді права пасажира поїзда – дуже широкі. Вони офіційно записані в документі під назвою “Наказ міністра транспорту №1196 від 27.12.2006 “Про затвердження “Правил перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України”.
Наказ виданий відповідно до Закону України “Про залізничний транспорт” та Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1997 року №252. Також існують додаткові інструкції.

Судіть самі – “Смак подорожника” на основі наказу склав ТОП-12 зручних прав пасажирів залізниці.

Ternopil_intercity_train_ekr1

1. Виїхати раніше встановленого часу
Ви можете поїхати поїздом, який відходить на кілька годин або днів раніше від того рейсу, на який придбали квиток, без будь-якої доплати. При наявності вільних місць.

2. Отримати інший квиток, якщо запізнилися або відстали
Не панікуйте, якщо ви запізнилися на свій рейс. Ви маєте право відновити дію квитка на інший поїзд за умови доплати вартості плацкарти протягом 24 годин.
Адже ціна залізничного квитка складається з трьох частин: вартості квитка, вартості займаного у вагоні місця (плацкарти) і тарифної частини.

passenger women train railwey stationЯкщо ви відстали від поїзда, маєте право продовжити поїздку без доплат.
Повідомте про свою проблему начальнику станції, на якій опинилися. Він зв’яжеться з начальником поїзда, на якому ви їхали, щоб провідники простежили за вашими речами і зняли їх з поїзда на найближчій станції, зупинка на якій за розкладом становить 10 і більше хвилин.
Пам’ятайте, що пасажир має право безкоштовно доїхати до тієї станції, на якій опиняться ваші речі, а потім продовжити шлях на іншому поїзді, оновивши квиток у касі.

Якщо пасажир проїхав свою станцію, повернутися на станцію призначення він може безкоштовно.

3. Зійти з поїзда на кілька днів
Пасажир має право робити зупинку на шляху прямування з продовженням терміну дії квитка, але не більше ніж на 10 діб.
Для цього вам потрібно пред’явити свій квиток в касі на станції зупинки для проставлення на ньому відмітки про зупинку протягом 3 годин з моменту прибуття на станцію вашого поїзда. А при відновленні поїздки (за наявності місць) потрібно буде сплатити лише вартість плацкарти.

4. Повністю зайняти нижнє багажне місце
Переважне право для використання нижнього місця для ручної поклажі має пасажир, який проїжджає на нижній полиці, а верхнього місця – пасажир, який проїжджає на верхній полиці. Так що ви не зобов’язані ні з ким ділитися простором під своєю нижньою полицею.

5. Отримати воду й ліки безплатно
Під час поїздки ви можете користуватися гарячою (кип’яченою) водою, а також необхідними медикаментами з аптечки вагона в доцільних кількостях. Це включено у вартість вашого квитка і має бути абсолютно безкоштовно.

6. Отримати ковдру і ремінь безпеки
Пасажир поїзда вміє право попросити у провідника ковдру незалежно від пори року.
У провідника також можна взяти блокатори для дверей купе або ремінь безпеки для дитини чи дорослого пасажира, якщо він подорожує на верхній полиці.

7. Вимагати будіння
Розбудити вас при під’їзді до вашої кінцевої станції – це прямий обов’язок провідника.

pasazhyrka-kupe

8. Не здавати постіль
Пасажир має право не прибирати за собою постіль. Прибирання постільної білизни входить у посадові обов’язки провідника. А ще – підйом і опускання верхніх полиць.

9. Сідати в будь-який вагон
Якщо ви спізнюєтеся на потяг і до його відправлення встигаєте дійти тільки до першого або хвостового вагона, а у вашому квитку вказано інші місця, не біда – ви можете сісти в будь-який найближчий до вас вагон. Це правило актуальне для посадки на проміжних станціях, зупинка на яких дуже маленька за часом.

Crimea_train

10. Допустити помилку у квиткових даних
У разі розбіжності даних документа, що посвідчує особу пасажира, з даними, зазначеними в квитку, на одну літеру в прізвищі і на одну цифру в номері, людина все одно допускається до проїзду.

11. Безплатно користуватися туалетом на вокзалі
Туалет на вокзалах для пасажирів безкоштовний. При пред’явленні квитка з вас не повинні стягувати плату за відвідування туалетів по шляху прямування поїзда. Так що не викидайте свій квиток, в тому числі й електронний.

12. Отримати доставку до вагона та іншу допомогу за інвалідністю
Якщо інвалід потребує допомоги в посадці до вагона, він або уповноважена ним особа повинні заздалегідь попередити про це відповідальну особу на вокзалі (начальника вокзалу, пасажирської станції, чергового по вокзалу, чергового по залу тощо), а в день від’їзду підтвердити це. У такому випадку персонал має допомогти в посадці людини з обмеженими фізичними можливостями на її місце у вагоні.
Якщо аналогічну допомогу необхідно надати при висадці, обов’язок повідомити про це пункт висадки покладається на станцію відправлення, а забезпечення організації висадки – на пункт висадки пасажира.
Також перевізник забезпечує виклик невідкладної медичної допомоги, якщо інвалід у поїзді захворів і потребує термінової висадки.

При посадці/висадці провідник на прохання інваліда надає допомогу в доставці ручної поклажі до/з вагона.

За необхідності працівники вокзалу надають допомогу в супроводженні інваліда територією вокзалу.

Плата за ці послуги не справляється.

Провідник вагона зобов’язаний також запропонувати інваліду допомогу в застиланні постелі та, в разі згоди, безоплатно надати таку допомогу. Крім того, провідник надає безоплатну допомогу інваліду в замовлянні їжі вагона-ресторану чи буфету в поїзді.

Інвалідний візок та собака-поводир перевозяться безкоштовно. Провідники вагонів повинні сприяти в розташуванні інвалідної коляски в спеціалізованому купе, а також підніманні (зніманні) її до вагона і з вагона.

plackartnyj-vahon-pasazhyry

Читайте також:
ТурНЕ: Євген Глібовицький розкритикував польський поїзд Pendolino
на тлі нашого Хюндая

“Укрзалізниця” скасовує аж 48 нічних поїздів. ОНОВЛЕНО

 

Facebook Comments

.

2 коментарі
  1. Соломія

    Та ну, вона ж у спідньому. І люди ж зазвичай так і сплять. :-)))

  2. Катерина

    Цікаво, чим керувався “журналіст”, який підбирав фото дівчини з голою сракою до 8-о пункту. Стаття інформативна, але такі деталі видають непрофесійність.

Прокоментувати